تکنولوژی ریموت هاپینگ

ریموت

تکنولوژی ریموت هاپینگ

در مورد ریموت هاپینگ کد بیشتر بدانیم

همه چیز درباره ریموت کنترل های هاپینگ

امنیت همیشه و در همه ی اعصار، مقوله ی مهم و قابل توجه  ای بوده و همیشه نوع بشر به دنبال امنیت بیشتر، دست به ابداعات و اختراعات گوناگونی زده است .با فراگیر شدن اینترنت و گردش آزاد اطلاعات، امنیت بیش  از پیش مورد  توجه قرار گرفته و تبدیل به یک مسئله ی حساس و حیاتی شده است. تصور کنید اگر تلگرام دارای یک باگ اساسی باشد و هکر ها بتوانند به اطلاعات میلیون ها کاربر تلگرام دسترسی پیدا کنند، چه فاجعه ای رخ می دهد یا اگر هکر ها بتوانند کنترل نیروگاه های یک کشور را در دست بگیرند آن وقت است که فاجعه ای در ابعاد ملی و انسانی رقم خواهد خورد . البته واضح است که منظور ما از هکر، هکر های کلاه  سیاه هستند.

در این مقاله، به بررسی امنیت انواع ریموت کنترل خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

معرفی اجمالی ریموت هاپینگ

وقتی قرار باشد برای درب ورودی منزل یا مغازه، ریموت کنترل نصب کنید، همه ریموت های هاپینگ را پیشنهاد می دهند و استدلال می کنند که این ریموت ها از امنیت بیشتری نسبت به ریموت های کدفیکس و کدلرن برخوردار هستند ؛ مثلاً ریموت های کدلرن دارای یک کد ۰۲ بیتی منحصر به فرد هستند که تک تک ریموت ها را از هم تفکیک می کند یا در ریموت های کدفیکس شما می توانید با تعیین حالت ۸ عدد پایه، کد مورد نظر خود را ایجاد کنید. اما ریموت های هاپینگ چطور کار می کنند که قادر هستند امنیت بیشتری را تامین کنند. آیا واقعاً ریموت های هاپینگ دارای امنیت بیشتری هستند؟

متأسفانه با جستجو در وب فارسی جز این که ریموت های هاپینگ دارای امنیت بیشتری هستند چیزی دستگیرتان نمی شود .حتی تولید کنندگان این نوع ریموت کنترل در داخل کشور نیز مقاله ای در خصوص امنیت آن ها منتشر نکرده اند که جای تأمل دارد! چرا این نوع ریموت ها امنیت بالاتری دارند؟ سازوکار آن ها به چه صورت است که امنیت بیشتری را تأمین می کنند؟ در این مقاله به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

 

چگونگی هک ریموت های کدلرن

ریموت های کد لرن و کد فیکس هر دو دارای یک شناسه ی منحصر به  فرد هستند که ریموت شما را از دیگر ریموت ها جدا می کند. این شناسه ی منحصر به فرد در ریموت های کدفیکس(PT2262)  با تغییر وضعیتِ پایه ها، قابل تغییر است )عکس زیر (. این مسئله باعث شده که این نوع ریموت ها در دسته ای با امنیت پایین تر، حتی نسبت به ریموت های کدلرن قرار بگیرند.

هاپینگ کد

فرض کنید شما از این مدل ریموت برای دزدگیر ماشین خود استفاده می کنید. اگر سارق بتواند نحوه ی اتصال پایه ها را متوجه شود )راه های مختلفی برای این مسئله وجود دارد که وارد جزئیات نمی شویم.( با خرید یک ریموت از همین مدل و تغییر پایه های مورد نظر مطابق ریموت شما، به راحتی و بدون دردسر می تواند دزدگیر ماشین شما را کنترل کند. اصلاً فرض کنیم نحوه ی اتصال پایه ها را نداشته باشد! آی سیPT2262   که در این ریموت ها استفاده می شود، از ۸ پایه برای آدرس دهی استفاده می کند که در مجموع با توجه به سه حالته بودن هر بیت )متصل به مثبت – متصل به منفی و بدون اتصال( قادر است تقریباً ۰۰۲۲ حالت مختلف را ایجاد کند .اگر دستگاهی بسازیم که حالت های مختلف را ایجاد کند و هر حالت ۳ ثانیه تداوم داشته باشد، به راحتی در مدت زمان ۰ ساعت می تواند کد ریموت مورد نظر را پیدا کند.

به نقل از یک آشنا، در  زمانهای دور که همه دزدگیرها از این نوع ریموت استفاده می کردند، چنین دستگاهی ساخته و در پارکینگ دانشگاه آژیر تمام ماشین ها را به صدا در آورده است!

در گذشته از این نوع ریموت برای درب  ساختمانها و مغازه ها استفاده می شده که خوشبختانه دیگر استفاده نمی شود.

در مورد ریموت های کدلرن، مسئله مقداری متفاوت است. کد منحصر به فرد توسط کارخانه ی  تولیدکننده، در آی سی ریموت قرار  میگیرد و کاربر نمی تواند آن را تغییر دهد. همین تغییر کوچک  بهخودی خود باعث می شود که امنیت به مراتب بالاتر برود؛ چرا که افراد  نمیتوانند با دست کاری در مدار ریموت، آن را مثل ریموت های دیگر تغییر دهند. همچنین کد مذکور ۰۲ بیتی شده است که قادر است ۶۲۵۸۰۰۰ حالت مختلف ایجاد کند.

ریموت کد هاپینگ

ولی همچنان راه هک کردن آن ها مسدود نشده است. هکر ها می توانند پروتکل ارسال ریموت را شبیه سازی کنند و اگر بخواهند از طریق سناریو بالا )سعی و خطا (برای هک ریموت استفاده کنند، مدت زمانی در حدود ۳۰ روز لازم است تا با تست کردن کدهای مختلف به کد مورد نظر برسند. این احتمالاً در بدترین حالت است ولی خب باز امکان پذیر است. از طرفی هکر می تواند در شنود سیگنال ارسالی ریموت شما، آن را دکد کند و کد صحیح را به دست بیاورد! این راه زیاد زمان بر نیست و فقط کافی است هکر در زمان درست در جای درست باشد. این ریموت نیز از امنیت بالایی برخوردار نیست و متأسفانه بخش بزرگی از ریموت های درب منازل، از این نوع استفاده می کنند.

 

هک کردن همیشه نیاز به خلاقیت دارد. این که بتوانیم راهی که توسط سازنده دیده نشده را پیدا کنیم و با استفاده از آن سیستم را دور  بزنیم، علاوه بر دانش کافی در خصوص نحوه ی کارکرد و عملکرد سیستم، نیاز به خلاقیت نیز دارد. هکر واقعی انسان خلاقی است و در خصوص امنیت هیچ وقت نمی توان با اطمینان صحبت کرد.

 خوشبختانه بیشتر افراد که خود را هکر می نامند هکر واقعی نیستند و از نرم  افزارها و ابزار هایی که توسط افراد دیگر ایجاد شده اند و از  راه های کشف شده توسط هکران واقعی استفاده می کنند و به سیستم های مختلف نفوذ می کنند و خود را هکر می نامند. این توضیحات برای  این ارائه شد که بگوییم قطعاً کسی با این توضیحاتِ مختصر هکر نمی شود و قادر به هک سیستم های کنترلی شما نخواهد بود، مگر این که  از قبل هکر بوده باشد.

 

ریموت های هاپینگ

سؤالی که مطرح می شود، این است که ریموت های هاپینگ چه قابلیتی دارند که باعث می شود امنیت بیشتری در پروتکل آن وجود داشته باشد؟

قبل از هر اقدامی، برای این که بررسی ها بر اساس واقعیت باشد، تعدادی ریموت هاپینگ از بازار تهیه کردیم. دو عدد از آن ها را باز کردیم و چیپست و مدار آن ها را مورد بررسی قرار دادیم:

ریموت غیرقابل کپی

چیپ مورد استفاده در هر دو مدل ریموت ،hcs301 بود که تولید شرکتMicrochip  است. آی سی مذکور داری یکEEPROM   داخلی است )در ادامه کاربرد آن را توضیح می دهیم( که قابلیت پروگرام شدن توسط کاربر را دارا است. یکی از ریموت ها درگاه مناسبی برای پروگرام شدن دارد )عکس زیر( و دیگری متأسفانه فاقد چنین درگاهی است که واقعاً امیدوارم که چیپ، قبل از استفاده، پروگرام شده باشد.

ریموت هاپینگ

امنیت در ریموت های هاپینگ

رولینگ کد یا )آن طور که در بازار شناخته می شود( هاپینگ کد، از الگوریتمی استفاده می کند که در مقابل حملات تکرار(Replay  attack) مقاوم است. نوع حملاتی که در موارد قبلی ذکر کردیم از این نوع حمله بودند؛ یعنی یا با شنود و یا با سعی و خطا، تلاش می کردیم کد صحیح را بدست آوریم، ولی این نوع ریموت در مقابل این نوع حملات مقاوم است .اما چطور؟

چیپستHCS301 ، یک انکدر KeeLoQ می باشد که قابلیت کد گذاری داده های ارسالی را با استفاده از پروتکلKeeLoQ  دارد.

تکنولوژی ریموت

سیستم کدگذاریKeeloQ ، از یک کلید ۰۵ بیتی برای رمزگذاری داده استفاده می کند .در واقع پروگرام شدن آی سی به خاطر تنظیم همین کلید است. کاربر می تواند کلید مورد نظر خود را برای داده های ارسالی توسط ریموت تنظیم کند، به صورتی که فقط گیرنده ی مورد نظر ما که کلید را دارد، قادر به دکد داده های دریافتی از ریموت باشد. اما این رمز گذاری چطور به بالا رفتن امنیت کمک می کند؟ برای روشن شدن قضیه به عکس زیر دقت کنید:

ریموت هاپینگی

همان طور که در عکس می بینید، کدهای ارسالی از سمت ریموت، دارای سه بخش مجزا هستند:

  1. ۶٫ بخش ابتدایی که طبق دیتاشیت ۰ بیت است و حاوی ۵ بیت وضعیت کلید های فشرده است و ۲بیت هم وضعیت ریموت را گزارش می کنند )مثل ضعیف شدن باطری(
  2. ۰٫ ۲۸بیت ادامه، سریال ریموت است. این  بخشها کد گذاری نشده است و به راحتی می توان آن ها را  شبیهسازی کرد.
  3. ۳٫ ۳۲بیت بعد حاوی اطلاعات کدگذاری شده است. این ۳۰ بیت باعث ایجاد تفاوت چشمگیری در امنیت این نوع ریموت ها شده است. کدگذاری با استفاده از ۰۵ بیت داده ی ذخیره شده درEEPROM صورت می گیرد

ریموت کد هاپینگ

همان طور که در عکس فوق مشخص است، داده های کدگذاری شده، حاوی ۶۰ بیت شمارنده و ۶۲ بیتDISC ( که خود

شامل بیت های دیگری است( و ۵ بیت هم وضعیت کلید های ریموت هستند. اما این داده ها چطور به امنیت کمک خواهند کرد؟ شاید مهم ترین بخش وجود شمارنده در داده های ارسالی از ریموت است. شمارنده با هر بار فشرده شدن کلید، یک واحد اضافه می شود. اگر کلید کدگذاری تنظیم شده باشد، هر گیرنده ای که داده ها را دریافت می کند، قادر به رمز گشایی بخش کدگذاری شده نیست و نمی تواند داده های آن را استخراج کند. برای روشن تر شدن موضوع سعی می کنیم مثال فوق در خصوص ریموت های کدلرن را با استفاده از این نوع ریموت تشریح کنیم:

فرض کنید یک هکر با دستگاه مناسب مشغول شنود سیگنال های ارسالی از ریموت شما است و باز فرض کنید کانتر ریموت شما، مقدار ۶۲ را دارد. داده های ارسالی توسط گیرنده دریافت می شود و دزدگیر غیرفعال می شود. هنگام پیاده شدن، کلید ریموت را برای فعال کردن دزدگیر فشار می دهید، مقدار کانتر ۶۶ می شود، کد ارسال و دزدگیر فعال می شود. هکر برای غیر فعال کردن دزدگیر ماشین، کد اول را دوباره شبیه سازی و ارسال می کند. اگر ماشین شما از تکنولوژی ریموت های کدلرن و کدفیکس استفاده می کرد ، دزدگیر غیر فعال می شد اما در مورد ریموت های هاپینگ این اتفاق نمی افتد. ریموت، سیگنال ارسالی هکر را دریافت، قسمت کد شده را دکد و مقدار کانتر را از آن استخراج می کند. بله مقدار آن ۶۲ است. آخرین کدی که دریافت شده ۶۶ بوده، پس مقدار ۶۲ را غیرواقعی شناسایی می کند و به آن اهمیتی نمی دهد. هکر اگر بخواهد دزدگیر را غیر فعال کند باید کدی را ارسال کند که مقدار کانتر آن ۶۰ باشد ولی چنین کاری مقدور نیست؛ چرا  که کلید رمزگذاری را ندارد و نمی تواند داده ها را استخراج کند.

این چنین است که این نوع ریموت ها در مقابل هک شدن مقاومت بیشتری دارند ولی یادتان باشد: هیچ کاری غیر ممکن نیست، حتی غیر ممکن😉 !

 

هشدار جدی

متأسفانه مشاهده شده که برخی از تولید کنندگان، ریموت کنترل هاپینگ را بدون تعیین کلیدکلیدِ کدگذاری مورد استفاده و فروش قرار می دهند که باعث می شود با وجود تکنولوژی بالا، به سادگی قابل هک شدن باشند و هیچ گونه امنیتی را برای شما تأمین نمی کنند. خرید یک گاوصندوق با تکنولوژی روز دنیا برای محافظت از اسناد کافی نیست. باید درب گاوصندوق را نیز قفل کنید تا کارایی داشته باشد!

موفق و پیروز باشید…

 

الوریــــــموت را به خاطر بسپارید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *